niuanse

Błędy początkujących miłośników perfum

Każdy z nas popełnia błędy. Zdarzają się szczególnie wtedy, kiedy dopiero zaczynamy naszą przygodę z daną pasją. Podobnie jest z początkującymi miłośnikami perfum. Często pierwsze kroki w perfumowym świecie stawiamy na oślep, nie wiemy dokładnie czego szukamy ani jak powinniśmy dbać o perfumy.

Niewłaściwe przechowywanie

Najczęstszy błąd początkującego miłośnika perfum to ich nieprawidłowe przechowywanie. Chcąc pochwalić się pięknym flakonem wystawiamy go na dobrze oświetlonej półce, parapecie lub w łazience. To oczywiście poważny błąd! Pod wpływem światła i zmian temperatur perfumy mogą się zepsuć. Aby jak najdłużej nam służyły powinny stać w ciemniejszym miejscu, na przykład w szafie. Można ustawić je także w słabo oświetlonej części pomieszczenia. Warto zastanowić się także nad przechowywaniem perfum w oryginalnym pudełku. Wyższym poziomem wtajemniczenia jest trzymanie perfum w specjalnych lodówkach. Ta opcja jest jednak przeznaczona dla profesjonalistów.

Nieprawidłowa aplikacja

Kolejnym najczęściej popełnianym błędem jest nieprawidłowa aplikacja perfum. Część osób spryskuje perfumami tylko swoje ubranie. Można tak robić, ale jest to tylko końcowy zabieg. Na samym początku perfumy należy aplikować z odległości 10-20 centymetrów na czystą i nawilżoną skórę. Odpowiednimi miejscami są te o nieco wyższej temperaturze – szyja, kark, nadgarstki, zgięcia łokci i kolan, dekolt. Nie trzeba spryskiwać wszystkich zalecanych miejsc – najlepiej wybrać dwa lub trzy. Bardzo częstym błędem jest też pocieranie perfum na nadgarstkach. Wiele osób tak robi, a wcale nie jest to zachowanie prawidłowe. Podczas takiego pocierania wydziela się ciepło, które powoduje szybsze uwalnianie się nut głowy z zapachu. Zaburzy to całkowity odbiór zapachu, nie będzie można poznać go w całości. Po spryskaniu nadgarstków trzeba chwilę odczekać, dopiero po wyparowaniu alkoholu wąchać perfum.

Problem z umiarem

Zdarza się, że początkującym miłośnikom perfum tak bardzo podoba się jakiś zapach, że spryskują się nim co chwilę i w dużych ilościach. Należy pamiętać, że perfumy mają cieszyć i zachwycać nas, ewentualnie osoby nam najbliższe. W perfumach nie chodzi o moc i o to czy wyczuje je sąsiadka lub pasażerowie w tramwaju. Niestety, niektóre osoby po wydaniu kilkuset złotych na flakon perfum koniecznie muszą nim chwalić. Przesadne perfumowanie nie jest w dobrym guście. Nie chcemy przecież aby nasz zapach powodował u kogoś duszności, migreny czy nudności.

Impulsywne zakupy

Błędem popełnianym przez niektórych miłośników perfum jest kupowanie ich pod wpływem impulsu. Czasami wpływ na decyzję o zakupie może mieć wygląd flakonu. Nie warto kupować perfum bazując na opiniach przyjaciółek. Każdy odczuwa zapachy inaczej. Perfumy Hermes mogą odpowiadać twojej przyjaciółce, ale może się okazać, że na twoim ciele pachną zupełnie inaczej. Dużym błędem jest też kupowanie na szybko, tylko po teście na papierowym pasku w perfumerii. Zapach na bloterze nie jest tym właściwym zapachem, który poczujemy na skórze. Najważniejszą zasadą jest aby przed zakupem przetestować perfumy w domu, za pomocą próbki. Tylko w ten sposób będziemy mieć pewność jak zapach się rozwija z czasem.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *