wskazówki

Jak przechowywać perfumy?

Odpowiednie przechowywanie perfum to temat tak samo ważny jak ich prawidłowe stosowanie. Warto znać podstawowe zasady prawidłowego przechowywanie perfum, tak aby służyły nam jak najdłużej, nawet kilkanaście lat!

Perfumy mają oczywiście termin ważności, który zazwyczaj wynosi od 12 do 36 miesięcy. Nie trzeba ulubionego zapachu wyrzucać po przekroczeniu daty. Odpowiednio traktowane perfumy będą nadal nadawać się do używania. Jeśli jednak zmienił się kolor lub zapach perfum, lepiej ich nie używać. Czym należy się kierować przy przechowywaniu perfum, aby służyły nam przez wiele lat? Podstawowymi wrogami są temperatura, światło, powietrze i wilgotność. To właśnie tych czynników najlepiej unikać.

Temperatura i wilgotność

Pierwszym niekorzystnym czynnikiem dla perfum jest temperatura. Na perfumy źle wpływa wysoka i niska temperatura, jak również duże wahania temperatur. Z taką sytuacją często spotykamy się w łazience podczas kąpieli. Dlatego łazienka nie jest najlepszym miejscem do przechowywania naszych zapachów. Odpada trzymanie perfum w lodówce i zamrażalniku – chyba, że mamy dostęp do specjalnej lodówki np. do przechowywania wina. Wyjmowanie perfum z lodówki i narażanie ich na zmiany temperatur to fatalny pomysł. Najlepiej perfumy trzymać w pomieszczeniu o stałej temperaturze (np. 20-25 stopni). Świetnie sprawdzi się sypialnia czy salon. Ważne aby perfumy nie były wystawione na działanie silnych źródeł ciepła, np. kuchnia, kominek czy grzejniki.

Światło

Kolejnym wrogiem perfum jest światło, sztuczne i naturalne. Światło niszczy cząsteczki zapachowe i przyczynia się do szybkiego psucia perfum. Najlepszym wyjściem jest trzymanie flakonów w ciemności – w szafce lub w pudełku.

Powietrze

Niesprzyjającym czynnikiem jest także powietrze. Dla większości perfum nie jest to duży problem, są bowiem zaopatrzone w atomizer. W takim wypadku nie musimy się powietrzem przejmować. Sytuacja jednak wygląda inaczej z zapachami, które nie mają atomizera. Pod żadnym pozorem nie wolno nanosić ich na skórę bezpośrednio z flakonu. To najszybsza droga do zepsucia perfum – przenoszą się w ten sposób bakterie i zarazki. Warto zaopatrzyć się w fiokę lub atomizer. Należy pamiętać, aby po każdym użyciu dokładnie zamykać flakon.

Pozostałe niekorzystne czynniki

Należy pamiętać, że perfumy mogą stracić świeżość także przez zanieczyszczenia biologiczne. W przypadku atomizera problem jest minimalny. Z flakonami innego rodzaju należy obchodzić się ostrożnie: nie wkładać palców do środka oraz nie dmuchać do butelki. W przypadku bardzo luksusowych perfum, dobrze jest też unikać nadmiernego hałasu i wstrząsów.

Wystarczy tylko kilka zasad, którymi trzeba się kierować przy przechowywaniu perfumów. Oczywiście, nie trzeba trzymać zapachów w firmowych pudełkach, schowanych w ciemnej szafie. Flakony potrafią być przecież niesamowitą ozdobą naszych wnętrz. Jeśli używasz jakiegoś zapachu bardzo często – trzymaj go na wierzchu. Jeśli masz jednak perfum, który uzywasz tylko na specjalne okazje – trzymaj go schowanego w szafie.

Warto zadbać o odpowiednie warunki dla naszych ulubionych zapachów. Będziemy mieć pewność, że nasze ulubione perfumy Hermes czy Dolce&Gabbana będą nam służyć przez długi czas.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *