a to ciekawe!

Perfumowe ciekawostki, o których nie miałeś pojęcia

Perfumy towarzyszą nam każdego dnia. Mamy ulubione zapachy, które są odpowiednie do pracy lub na romantyczną kolację z ukochanym. Często z perfumami eksperymentujemy, próbujemy te o najróżniejszych składnikach. Perfumy Hermes, Giorgio Armani, Chanel – żadne nie mają przed nami tajemnic. Zużywamy kolejne flakoniki, kupujemy nowe. A czy zastanawialiście się kiedyś kiedy powstały pierwsze perfumy? Albo kto tak naprawdę perfumy tworzy? Oto perfumowe ciekawostki, o których mogliście nie wiedzieć.

Pierwsze perfumy

Kolebką perfum był starożytny Egipt. Tworzono je ku czci bogów, traktowano jako środek leczniczy i wierzono w ich tajemną moc. Jednak pierwszy zachowany flakonik perfum został odnaleziony na Cyprze. Jego wiek datowany jest na ponad 4 tysiące lat. Perfumy te były mieszanką sosny, lawendy, rozmarynu i wawrzynu. Razem z perfumami archeolodzy odnaleźli destylatory, mieszadła i butle. To wyraźny sygnał, że zamknięcie pięknych zapachów w szklanej butelce zajmowało ludzi już tysiące lat temu.

Nuty

Nie każdy wie, że perfumy składają się z nut. A dokładniej z trzech nut: nuty głowy, nuty serca oraz nuty bazy. Nuta głowy to ta, którą czujemy na samym początku, chwilę po aplikacji zapachu. Gdy alkohol wyparuje pojawia się środkowa nuta serca. Jest ona łącznikiem między nutą pierwszą i trzecia. Nuta bazy pojawia się jako ostatnia, jest wyczuwalna najdłużej i decyduje o charakterze perfum.

Najdroższe perfumy

Czy wiecie, które perfumy uznawane są za najdroższe? Jeden mililitr zapachu Clive Christian No. 1 Imperial Majesty kosztuje ponad 1300 złotych. To perfumy złożone z aromatów jaśminu, róży, ylang ylang, wanilii, drzewa sandałowego i limonki. Choć kompozycja jest naprawdę wyjątkowa, to nie ona stanowi o cenie tego zapachu. Wszystko toczy się wokół flakonu, wykonanego z unikatowego kryształu Baccarat. Butelka jest dodatkowo ozdobiona osiemnasto karatowym złotem. Jakby tego było mało, perfumy zapakowane są w szkatułkę z drewna hebanowego.

Wyjątkowy nos

Kupujemy zazwyczaj perfumy znanych firm lub od światowej sławy projektantów. Nie wszyscy wiedzą jednak, że za każdym perfumem stoi konkretna osoba, twórca zapachów. Osoby, które zawodowo zajmują się tworzeniem perfum nazywane są nosami. Eksperci potrafią rozpoznać i prawidłowo nazwać ogromną liczbę zapachów. Nosy tworzą perfumy na zamówienie firm kosmetycznych lub sami wymyślają nowe kompozycje.

Perfumy i hormony

Ciekawostką jest, że odbieranie danego zapachu wcale nie zależy tylko od naszego węchu. Na ostateczny odbiór zapachu wpływ mają hormony, odczyn pH naszej skóry oraz temperatura (zarówno ciała, jak i otoczenia). Składowe perfum reagują z naszą skórą i tworzą przeróżne aromaty. Ten sam zapach może być zupełnie inaczej odbierany przez różne osoby. Dla jednej będzie przyjemny i delikatny, dla drugiej zdecydowany i ciężki.

Natura i chemia

Początkowo perfumy były dobrem bardzo luksusowym. Olejki eteryczne potrzebne do wyprodukowania niewielkiego flakonika były pozyskiwane z ton świeżych płatków kwiatów. Pod koniec XIX wieku ceny perfum spadły, za sprawą syntezy chemicznej. Olejki eteryczne nie musiały już być pozyskiwane z ogromnych ilości świeżych kwiatów. W filmie “Pachnidło” doskonale ukazano dawne sposoby uzyskiwania perfum. Metody te już dawno odeszły do lamusa, jednak w Indiach nadal można napotkać osoby produkujące attar, czyli olejki destylowane z kwiatów, owoców czy zwierzęcych skór.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *