perfumy

Perfumy niszowe – co to jest?

Istnieją na rynku zapachy, które doceniają zwłaszcza znawcy perfum. To perfumy niszowe, które znacznie różnią się od tych szeroko dostępnych w perfumeriach. To perfumy dla osób znających się na zapachach, mających bardzo wyrafinowany i specyficzny gust. Perfumy niszowe powstają ze szlachetnych i dokładnie wyselekcjonowanych składników. Proces ich tworzenia jest bardzo złożony i wymagający, dlatego są to perfumy luksusowe. Zapachy niszowe są najczęściej uniwersalne, bez rozdzielania na perfumy damskie i męskie.

Trudno dostępne

Jak sama nazwa wskazuje, perfumy niszowe to coś co nie jest dostępne w każdym sklepie. I faktycznie, perfumy niszowe są właściwie nie do kupienia w sieciowych perfumeriach. Z pomocą przychodzi na szczęście internet. W niektórych internetowych sklepach można zakupić perfumy niszowe. Do takich perfumerii należy Pachnidełko, w którym znajdziemy perfumy Hermes czy Dolce&Gabbana, ale też całkiem przyzwoity wybór perfum niszowych, m.in. Molinard, Histoires de Parfums czy Amouage. Perfumy niszowe są produkowane na małą skalę, dlatego są tak trudno dostępne. Zdarza się, że sprowadzenie wybranej marki do kraju może zająć nawet kilka lat. Duże, znane marki też tworzą czasami perfumy niszowe, które nie są przeznaczone dla masowego odbiorcy. Przykładem może być Armani Prive od Giorgio Armani czy Private Blend Collection od Toma Forda.

Drogie

Ceny perfum niszowych potrafią być naprawdę wysokie. Cena nie bierz się oczywiście znikąd. Wpływa na nią ekskluzywność produktu, wykorzystane składniki i marketingowa otoczka. Jednak kupując produkt niszowy mamy pewność, że zapach będzie oryginalny, jedyny w swoim rodzaju i niezwykle trwały. Ceny perfum niszowych bardzo się różnią. Za flakon perfumu od Comme des Garcons trzeba zapłacić około 165 złotych. Z kolei perfumy Roja Parfums Diaghilev kosztują ponad 4000 złotych za 100 ml. Są to perfumy wykwintne, a flakon ozdobiony jest kryształkami Swarovskiego i płatkami złota.

Małe dzieła sztuki

Wśród perfum niszowych można znaleźć zapachowe dzieła sztuki. Kreatorzy zapachów mają dostęp do najlepszych składników, mogą puścić wodze fantazji i stworzyć nietypowy zapach. Wszystko aby zaspokoić wymagającego klienta, który chce pachnieć inaczej niż wszyscy. W perfumach niszowych można znaleźć tradycyjne kwiatowe nuty jak róże czy gardenię. Autorzy perfum mają wolną rękę, stąd czasami można w nich znaleźć bardzo nietypowe zapachy. Nikogo nie powinny dziwić aromaty wędzonej szynki, pomidorów, żelazka czy taśmy klejącej. Zaskoczeniem może być dla niektórych seria Incense od Comme des Garcons. Została ona zainspirowana zapachami kościołów: katolickiego, prawosławnego, hinduistycznego, buddyjskiego i meczetu. Takie nietypowe zapachy stanowią jednak niewielki ułamek perfumowej niszy. Niszowe perfumy można znaleźć także w wersjach bardzo klasycznych, przypominających te dostępne w drogeriach. Dużym powodzeniem cieszą się zapachy “single note”. Eksponują one jeden konkretny składnik. Przykładem są perfumy Tam Dao Diptyque, które pachną drzewem sandałowym.

Perfumy niszowe zdecydowanie nie są dla każdego. Decyzja o zakupie musi być dobrze przemyślana, wiąże się bowiem z dużym kosztem.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *