testy / wskazówki

Testowanie perfum – zrób to dobrze!

Dla wielu osób wybór odpowiednich perfum to bardzo trudne zadanie. Przeraża je wizja wizyty w perfumerii, wąchania wielu zapachów i testowania ich na własnej skórze. Kupno perfum nie musi być jednak stresujące. Wystarczy trzymać się kilku zasad, które pozwolą na bezproblemowy wybór perfum. Przed przystąpieniem do poszukiwań ulubionego zapachu warto pamiętać, że pośpiech nie jest dobrym doradcą. Aby wybrać odpowiadający nam zapach trzeba poświęcić trochę czasu na poszukiwania.

Przygotuj listę zapachów

Na początku warto stworzyć listę zapachów, które do tej pory używaliśmy i które nam się podobały. Dobrym tropem może też być lista perfum, które dobrze nam się kojarzą bo np. takich używa nasza najlepsza przyjaciółka. Jeśli macie swoja ulubionę nutę zapachową, np. jaśmin lub owoce cytrusowe, warto stworzyć listę składającą się z perfum o takich składnikach. Takie listy to świetny początek poszukiwań.

Wizyta w perfumerii

Kolejnym etapem jest wizyta w perfumerii. Warto skorzystać z pomocy konsultantki, która pomoże w znalezieniu perfum z naszej listy. Można także poprosić o doradzenie, które zapachy są warte wypróbowania. Testowanie perfum w perfumerii to zadanie dość ciężkie. W powietrzu unosi się wiele różnych zapachów, pomieszczenia nie zawsze są dobrze wentylowane. Warto do perfumerii przyjść zaraz po otwarciu – mamy wtedy gwarancję, że w powietrzu nie unoszą się cząsteczki kilkudziesięciu zapachów.

Bloter – pierwszy test zapachu

Perfumerie stacjonarne to dobre miejsce aby rozeznać się w perfumach. Nie warto jednak wybierać zapachu tylko po powąchaniu blotera (papierka spryskanego wybranym kosmetykiem). Trzeba pamiętać, że wody perfumowane i wody toaletowe zupełnie inaczej będą pachnieć na papierze, a inaczej na naszej skórze. Błędem jest psikanie zapachem na bloter i podsuwanie go pod nos – testując w ten sposób wyczujemy tylko alkohol. Po momencie aplikacji warto oddalić się w inne miejsce perfumerii, a papierek powąchać dopiero jak perfum całkowicie wyschnie. Dobrym pomysłem jest opisanie bloterów ołówkiem. Po aplikacji warto schować papierki np. do książki, ale tak żeby się nie stykały. Następnie w domu można ponownie jest powąchać.

Testuj w domu – postaw na próbki!

Wizyta w perfumerii ma swoje zalety, ale najlepszym wyborem jest testowanie perfum w domowym zaciszu. Tylko wtedy mamy szansę na dogłębne przetestowanie zapachu. W perfumerii powąchamy tylko akord głowy. Dopiero testując zapachy w domu możemy odkryć jak zmieniają się wraz z kolejnymi etapami. Dobrze jest kupić kilka próbek interesujących nas perfum i testować je w domu. Próbki perfum najłatwiej zakupić w internetowych perfumeriach takich jak Pachnidełko. Próbki mają przystępną cenę – lepiej wydać kilka złotych na próbkę, niż kilkaset na źle dobrany zapach. W postaci małych próbek dostaniemy m.in. perfumy Hermes, Yves Saint Laurent czy Calvin Klein.

Po otrzymaniu próbek można przystąpić do właściwego testowania zapachu. Perfumy najlepiej zaaplikować na szyję i dekolt. Dobrym pomysłem jest także rozpylanie mgiełki, w którą następnie wchodzimy. Po takiej aplikacji warto zająć się codziennymi sprawami. W ciągu dnia zapach będzie się zmieniał i będziemy mogli dokładnie zapoznać się ze strukturą perfum. Dzięki temu dowiemy się, czy uroczy na początku zapach nie zamieni się po kilku godzinach w bardzo uciążliwy i nieatrakcyjny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *