perfumy

Trwałość perfum – od czego zależy?

Wszyscy chcielibyśmy aby zapach ulubionych perfum towarzyszył nam przez cały dzień. Perfumy mają jednak to do siebie, że są ulotne. Niektóre zapachy znikają po dwóch godzinach, inne dopiero po kilku. Perfumy warto odpowiednio traktować, dzięki czemu będą nam długo służyły. Trwałość zapachu zależy od kilku czynników.

Wybierz odpowiedni rodzaj

Zanim wybierzemy interesujący nas zapach warto sprawdzić oznaczenia na flakonie. EDP to skrót od “eau de parfum”, jest to woda perfumowana. EDT to woda toaletowa. Woda perfumowana ma większe stężenie olejków zapachowych niż woda toaletowa. Dzięki temu zapach utrzymuje się na skórze przez wiele godzin. Woda toaletowa to produkt delikatniejszych, aby zapach utrzymał się na skórze trzeba aplikację co jakiś czas powtarzać. Wody perfumowane są droższe od toaletowych. Często popełnianym błędem jest zakup wody toaletowej, a potem narzekanie, że zapach jest nietrwały. Tak właśnie zachowują się wody toaletowe. Jeśli bardzo mocno zależy nam na trwałości, powinniśmy wybierać odrobinę droższe wody perfumowane.

Odpowiednia aplikacja

Trwałość perfum zależy też od odpowiedniej aplikacji. Nie wystarczy spryskanie ubrania – zapach ulatnia się w ciągu kilkunastu minut. Nawet perfumy Hermes czy Chanel zaaplikowane w nieodpowiedni sposób nie będą trwałe! Perfumy należy stosować na przygotowaną skórę – umytą i nawilżoną. Następnie spryskać należy te miejsca na ciele, w których jest lekko podwyższona temperatura. Dobrze sprawdza się szyja, kark, dekolt, zgięcia łokci i kolan czy nadgarstki. Aby zwiększyć efekt można spryskać ubrania, ale nie może to być jedyny sposób noszenia perfum. Odpowiednia aplikacja to kolejny krok do trwałości zapachu.

Czynniki zewnętrzne

Warto wiedzieć, że na trwałość perfum ma wpływ wiele czynników. Indywidualne cechy naszego ciała, jak nawilżenie skóry, skład bakteryjny, temperatura ciała czy skład potu, mogą mieć wpływ na to jak długo perfumy utrzymują się na skórze. Osoby o skórze dobrze nawilżonej, będą cieszyć się zapachem dłużej niż osoby o skórze suchej. Jeśli masz cerę suchą warto odpowiednio ją nawilżyć, np. balsamem z tej samej linii zapachowej co perfum. Zwiększy to trwałość zapachu. Nie tylko nasze ciało ma wpływ na trwałość perfum. Od temperatury powietrza i wilgotności także zależy jak długo zapach się utrzymuje.

Odpowiednie przechowywanie

Aby perfumy długo nam służyły należy je odpowiednio przechowywać. Pod żadnym pozorem nie można trzymać ich bezpośrednio przy oknie czy przy innym źródle światła. Perfumy szybko się psują i tracą trwałość właśnie przez kontakt ze światłem i przez zmiany temperatury. Dlatego nie powinno się trzymać perfum w łazience – podczas kąpieli temperatura nagle się tam podnosi. Jeśli zależy nam na trwałym zapachu, należy perfumy przechowywać w ciemniejszym miejscu, w którym nie grożą im nagłe zmiany temperatury.

Wysoka trwałość może być podejrzana…

Warto pamiętać, że nie zawsze wysoka trwałość zapachu oznacza wysoką jakość. Obecnie podróbki perfum są często bardzo trwałe. Można powiedzieć, że ich trwałość jest aż podejrzana. Syntetyczne utrwalacze są tanie i łatwo dostępne, chętnie wykorzystywane właśnie do podróbek. Często to właśnie ulotność zapachu jest świadectwem oryginalności perfum.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *