niuanse

Woda toaletowa i woda perfumowana – czym się różnią?

Większość z nas nie wyobraża sobie życia bez perfum. Dla wielu osób to podstawowy kosmetyk, bez którego ciężko się obyć. Często jednak w perfumeriach stajemy przed wyborem: wybrać wodę perfumowaną czy wodę toaletową? Na początku warto dowiedzieć się z czego składają się perfumy. Bazą są olejki eteryczne, środki homogenizujące i wzmacniające oraz rozpuszczalnik (etanol lub mieszanina lekkich alkoholi). Podstawową różnicą jest stężenie olejków eterycznych. To właśnie od tego zależy trwałość oraz moc zapachu. Największe stężenie olejków zapachowych mają perfumy właściwe, następnie woda perfumowana i woda toaletowa.

Parfum – perfumy właściwe

Perfumy właściwe to produkt niezwykle drogi i ekskluzywny. Mają one najwyższe stężenie olejków zapachowych, sięgające od 20% do 40%. Ich zapach jest mocny i tak intensywny, że wystarczy jedna kropla aby zapach utrzymał się cały dzień. Zazwyczaj trudno spotkać czyste perfumy w ogólnej sprzedaży, dostępne są głównie w małych flakonikach przeznaczonych dla kolekcjonerów.

Eau de parfum – woda perfumowana

Woda perfumowana oznaczana jest na flakonach jako EDP. To skrót od francuskiej nazwy “eau de parfum”. To właśnie woda perfumowana ma, zaraz po perfumach, największe stężenie olejków zapachowych (od 10 do 15%). Ceny wody perfumowanej są zdecydowanie bardziej przystępne niż czystych perfum. Wody perfumowane są też najczęściej wybieranymi zapachami – mają intensywne zapachy, utrzymujące się na ciele przez wiele godzin.

Eau de toilette – woda toaletowa

Flakony oznaczone napisem EDT to wody toaletowe (“eau de toilette”). Stężenie olejków eterycznych w wodzie toaletowej wynosi od 5 do 10%. W związku z tym trwałość zapachu wody toaletowej jest niższa niż wody perfumowanej. Zapachy wód toaletowych są lekkie i łagodne. Są chętnie wybierane, bo dają natychmiastowe uczucie świeżości. Warto zapamiętać, że wody perfumowane i wody toaletowe to dwa zupełnie różne produkty. Różnią się nie tylko stężeniem olejków zapachowych i intensywnością, ale także ceną.

Woda kolońska i woda odświeżająca

Warto wspomnieć także o wodach kolońskich oznaczanych jako EDC (“eau de cologne”). Mają niskie stężenie olejków eterycznych (od 3 do 5%), co powoduje, że są bardzo delikatne. Najchętniej wybierane są przez mężczyzn, idealnie bowiem sprawdzają się jako kosmetyk odświeżający skórę po goleniu. W perfumeriach można także czasami spotkać się z wodami odświeżającymi oznaczonymi skrótem EDS (z francuskiego “eau fraiche” i “eau de solide”). Charakteryzują się one najniższym stężeniem olejków zapachowych (od 1 do 3%). Nie są one zbyt popularne, jednak niektóre osoby wybierają je zwłaszcza latem. Dobrze nadają się do natychmiastowego i chwilowego odświeżenia.

Wiedza dotycząca różnic między produktami zapachowymi jest bardzo przydatna. Znajomość skrótów używanych w nazwach i na flakonach ułatwia zakupy. Podczas poszukiwań wody perfumowanej lub toaletowej warto zajrzeć do internetowych perfumerii, jak np. Pachnidełko.pl. Bogaty asortyment sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie: perfumy Hermes, Giorgio Armani, Dolce&Gabbana czy Versace. Wszystkie zarówno w wersjach EDP jak i EDT.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *