wskazówki

Jak wytrenować swój węch?

Zapachy towarzyszą nam przez całe życie. Niektórzy zmysł węchu mają bardzo czuły, inni na zapachy nie zwracają większej uwagi. Dla niektórych pewne perfumy mają wiele nut zapachowych, dla innych jest to po prostu jeden, ładny zapach. W kwestii węchu bardzo się różnimy. Jeśli zależy nam na tym aby w pełni korzystać z dobrodziejstw świata zapachów i perfum, warto popracować nad naszym węchem. Jak to zrobić? Poniżej znajdziesz kilka wskazówek na trenowanie zmysłu węchu.

Wąchaj wszystko

Najważniejszą rzeczą w trenowaniu węchu jest dostarczanie jak największej ilości bodźców. Węch można pobudzać na różne sposoby. W domu warto zapalić aromatyczne kadzidełka czy świece. Dobrym wyborem jest też ozdobienie domu bukietami świeżych kwiatów. Warto skupić się też na zapach w łazience. Jak pachnie szampon do włosów? Jak pachną włosy już po kąpieli? Podobnie sytuacja ma się w kuchni. Koniecznie wypróbuj nowe przyprawy i zioła. Nie stroń od dodatków takich jak cynamon czy anyż – możesz dodać je do kawy i wzmocnić swoje doznania zapachowe.
Warto próbować wszelkie zapachy, notować je w pamięci oraz opisywać towarzyszące im doznania i skojarzenia. Samo identyfikowanie zapachów powoduje, że wzmacnia się świadomość naszego węchu. Pamiętaj, aby wąchać zapachy tak jak psy i koty – używaj krótkich, pojedynczych wdechów.

Zamknij oczy

Świetnym treningiem dla węchu jest rozpoznawanie zapachów z zawiązanymi oczami. Poproś kogoś o podstawianie pod nos kolejnych zagadkowych rzeczy. Na początku możesz ćwiczyć z mocnymi zapachami, a po kilku razach odgadywać te o wiele bardziej subtelniejsze. Na zmysł węchu wspaniale działa także jedzenie z zamkniętymi oczami lub w totalnej ciemności. Jest to zupełnie nowe doświadczenie. Kiedy nie widzisz tego co masz na talerzu, twój zmysł węchu jest o wiele bardziej wyczulony.

Perfumowe wyzwanie

Zapachowe treningi to rozgrzewka przed kolejnym etapem czyli wąchaniem perfum. Na początek można porównywać podobne do siebie zapachy i próbować znaleźć różnice. Dobre do nauki są perfumy Hermes, Dolce & Gabbana lub Lancome – te o nutach owocowych. Regularny trening pozwoli na stopniowe wyodrębnianie poszczególnych zapachowych składników. Po owocowych początkach można przejść dalej i identyfikować zapachy kwiatowe. Koniecznie używaj przymiotników do opisywania zidentyfikowanych zapachów. Jest to świetny sposób na pobudzenie wyobraźni, ułatwia to także późniejsze opisanie perfum.

Zadbaj o otoczenie

W trenowaniu węchu ważne są nie tylko ćwiczenia, ale też nasze zdrowie i otoczenie. Po pierwsze warto zadbać o odpowiednie nawilżenie powietrza w pomieszczeniach, w których przebywamy. Zbyt suche powietrze powoduje problemy z przewodzeniem zapachów, dlatego nawilżenie jest bardzo istotne. Kiedy tylko możesz unikaj bardzo brzydkich zapachów. Narażenie na smród przez dłuższy czas może doprowadzić do mniejszej zdolności identyfikowania zapachów. Aby zachować błony śluzowe nosa w zdrowiu unikaj wszelkich zanieczyszczeń, dymu i chemikaliów. Dotyczy to także tak błahych spraw jak czyszczenie łazienki. Nie wdychaj ostrych detergentów, a po sprzątaniu koniecznie wywietrz całe mieszkanie.

Zmysł węchu można wytrenować, tak aby był mocniejszy i zdolny do identyfikowania nawet najbardziej subtelnych zapachów. Lepszy węch to gwarancja nowych i niesamowitych doznań.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *